«فانوس دریایی» اثر شیوا مقانلو منتشر شد.

مجموعه متن و عکس «فانوس دریایی» اثر شیوا مقانلو به تازگی توسط نشر چشمه منتشر و راهی بازار نشر شده است. این کتاب هفتمین عنوان مجموعه «تصویر و متن» است که این ناشر چاپ می‌کند.

کتاب فانوس دریایی به تعبیر نویسنده اش، خطاب و متعلق به هر «تو» یی است که خودش را در آن پیدا کند.

مقانلو که به نوشتن داستان کوتاه و تدریس سینما اشتغال دارد، این کتاب را در مقدمه اش این گونه معرفی می‌کند: فانوس را در فروردین ۱۳۹۲ روشن و در اسفند همان سال خاموش کردم. به شکل ستونی هفتگی در روزنامه اعتماد. اولش، مثل خیلی اول‌ها، بیشتر حرف دلی بود در برابر همگان. به زودی اما زورق‌های زیادی به مسیر فانوس پیوستند و همدلانه با نورش حرکت کردند.

«فانوس دریایی» علاوه بر نوشته‌های شیوا مقانلو، عکس‌هایی از کورش ادیم، مریم سعیدپور، علیرضا شاه‌حمزه، مژگان دولت آبادی و حمید جانی پور را در بر می‌گیرد.

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

او از قدیم ترین دوستان ماست که بدن سنگین و پوست بی دفاع و بی فلس و تیغ مان را همیشه حمایت کرده است: از نخستین حضور رسمی‌و برگ واره اش بر پای جسد ۳۳۰۰ ساله مرد یخی کوه‌های آلپ جواهرنشان گرفته تا صندل‌های نازک و گیاهی مصریان باستان؛ و از انقلاب چرمی‌قرون وسطا و دست دوزهای جواهرنشان رنسانس گرفته تا پاشنه‌های امروزی و آکواریومی‌پر از ماهی‌های زنده؛ و از همسویی علم و تخیل و پاپوش در کفش‌های سخنگو و تنظیم کننده‌های وزن گرفته معجزه در راه کفش‌های گوگِلی… گاه هم همدستی موذیانه ایده و سلیقه، بازی امنیت و حفاظت را بر هم می‌زند تا بر پاشنه‌های بیست سانتی متری سوار شویم و اشک چشم و درد پا را به مهره‌های آسیب خورده پیوند زنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

آخرین پست‌ها