به بهانه تولد بهرام بیضایی در دی ماه

شباویز؛ سرویس کتاب: بهرام بیضایی در پنجم دی ماه 1317 به دنیا آمد. وی متولد تهران است و هم اکنون از جدی‌ترین نمایشنامه‌نویسان، فیلمسازان و پژوهشگاران حوزه فرهنگی شمرده می‌شود. از این هنرمند و نویسنده صاحب سبک در حوزه‌های مختلف نمایشنامه‌نویسی، فیلمسازی، کارگردانی فیلم و تئاتر، تهیه فیلم، مقاله‌نویسی، داستان و شعر بدست آمده و بیش از ۴۰ فیلمنامه و بیش از ۳۰ نمایشنامه نیز از وی در اختیار علاقمندان حوزه فرهنگ و ادب قرار گرفته است. همچنین آثار بیضایی همواره مورد توجه منتقدان و علاقمندان او قرار گرفته است و کارهای هنری و ادبی او عمدتا مورد توجه رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
علی دهباشی درباره نمایشنامه نویسی، بهرام بیضایی می‌نویسد: «رویکرد بیضایی به تئاتر ملی رویکردی نه صرفا از سر احساس و عشق به سرزمینش بلکه پاسخ به ضروری اجتناب ناپذیر بوده است.» وی در بخش دیگری می‌نویسد: «آنچه آثار بیضایی را نسبت به دیگر همتاهای خود ویژگی می‌بخشد نگاه اوست به تئاتر ملی، هویت فرهنگی چندهزار ساله و سنت تاریخی ایران.»

بعد از انتشار گزارش «پرویز جاهد» از جلسه نمایش فیلم «رگبار» در اسکاتلند با حضور «بهرام بیضایی»، «ابراهیم گلستان»، نویسنده و فیلم‌ساز نامه‌ای خطاب به جاهد در مورد بهرام بیضایی نوشت که نشان از اهمیت بیضایی در نگاه هنرمندان و فعالان فرهنگی دارد. گلستان در بخشی از این نامه می‌نویسد: «اگر روزی روزگاری به بیضایی رسیدی سلام به او برسان و بگو درود بر تو که گوشه‌ای از توفیق را نصیب بردی. من این فیلم [رگبار] را ندیده‌ام. در واقع از بیضایی فقط باشوی غریبه را دیدم که در آن تحسینم که به پشیزی هم نمی‌ارزد نصیب او و بازیگرش شد. خودت سلام و امیدهای من به کارهای دقیق و کامل خودت را بگیر و بپذیر. به خانمت و پسرت هم سلام فراوان.»

در ابتدای دهه پنجاه بیضایی به سینما روی آورد. محمود دولت‌آبادی در این باره گفت: «بیضایی زمانیکه دیگر نتوانست تئاتر روی صحنه ببرد، سراغ سینما رفت.» در این دهه، بیضایی پس از ساخت دو فیلم کوتاه، فیلم رگبار را جلوی دوربین برد که همراه با قیصر مسعود کیمیایی و گاو داریوش مهرجویی در زمره آثار سینمای موج نو ایران قرار گرفتند. چند سال بعد فیلم چریکه تارا جلوی دوربین رفت که به رغم ظرایف فراوان در این اثر، مورد تحسین احمد شاملو قرار گرفت. بیضایی همچنین پیشرو نگاه نوینی به زن از جمله در سینما بوده و نگرش او به زن در سینما موضوع پژوهش‌های بسیاری بود.

از بهرام بیضایی آثار زیادی منتشر شده که این آثار شامل مقالات فرهنگی، نمایشنامه و فیلمنامه است.

آخرین پست‌ها