تاسیسات مغز

زماني تصور بر اين بود كه مغز «سيم‌كشي سخت» و تغيير ناپذير دارد. اما امروزه مي‌دانيم كه تجربه باعث شده مغز ما «سيم‌كشي نرم» و منعطف داشته باشد. معناي اين سخن آن است كه مي‌توان بخش‌هايي از مغز را از نو سيم‌كشي كرد و همه‌چيز را از خلق و خو و حافظه گرفته تا روابط با ديگران و برنامه خواب و غيره بهبود بخشيد. كتاب «مغزتان را دوباره سيم‌كشي كنيد» به شما كمك مي‌كند تا گام اول را در اين روند تحول‌برداريد و به شما نشان مي‌دهد كه چگونه مي‌توانيد از اضطراب خود كم كنيد و عمر مغزتان را افزايش دهيد تا با رها شدن از محدوديت‌هاي خود خواسته زندگي شاد و پرتلاشي را آغاز كنيد.

ارتباطات مغزی و عادات رفتاری چه ربطی به یکدیگر دارند؟

روزنامه اعتماد درباره این کتاب نوشت: شما با خواندن اين كتاب پي خواهيد برد كه چگونه مي‌توانيد ارتباطات مغزي‌اي پديد آوريد كه در شما عادت پسنديده پديد آورد و از عادات ناپسند مصون‌تان دارد. چگونه مي‌توانيد به مغز خود آرامش ببخشيد، بر ترس‌ها غلبه كنيد و در زندگي با شهامت به پيش برويد. چگونه مي‌توانيد با ايجاد ارتباط‌هاي تازه ميان نرون‌هاي خود، به فردي آرام، پرانرژي و دقيق تبديل شويد. چگونه مي‌توانيد روابط خود را بهبود ببخشيد و وسعت دهيد.
«مغزتان را دوباره سيم‌كشي كنيد» نوشته جان بي.‌آردن با ترجمه ابراهيم شايان توسط نشر «ققنوس» منتشر شده است. عصب‌ها و پيام‌آوران‌شان، طبيعت تربيت يافته، تعديل اضطراب، بهداشت خواب، توجه متمركز و مغز آگاه برخي از مهم‌ترين و جذاب‌ترين بخش‌هاي اين كتاب هستند.

 

گفتاری درباره مکانیسم تغییرات مغز

خبرگزاری مهر هم به معرفی این کتاب پرداخته و درباره آن گزارش داده است:  نسخه اصلی این کتاب در سال ۲۰۱۰ توسط انتشارات وایلی و پسران منتشر شده و حقوق چاپ ترجمه آن توسط ققنوس خریداری شده است.

مترجم کتاب معتقد است تفاوت مهم این کتاب با نمونه های مشابه که در زمینه روان شناسی عمومی‌و تغییر رفتار چاپ شده اند، در این است که اغلب آن‌ها بیشتر به توضیح روش های مدوّن مربوط و نتایج تغییرات رفتاری حاصل از کاربردشان می‌پردازند. کتاب «مغزتان را دوباره سیم کشی کنید» این توضیحات را بر پایه جزئیات مکانیسم تغییرات در مغز و بدن بیان می‌کند. نویسنده در این کتاب تلاش کرده جزئیات علمی‌لازم را برای درک دلایل فعل و انفعالات و تغییرات مغز، و عوامل اجراکننده آن‌ها را طوری بیان کند که مخاطب عمومی‌را سر در گم نکند.

«مغزتان را دوباره سیم کشی کنید» ۹ فصل دارد که به ترتیب عبارت اند از: جرقه سلول های مناسب، رام کردن آمیگدال، تغییر موضع به چپ، پرورش حافظه، سوخت رسانی به مغز، عادات سالم: ورزش و خواب، داوری اجتماعی، انعطاف پذیری و فرزانگی، نگرش آگاهانه.

در فصول ۹ گانه این اثر، مسائلی درباره انعطاف پذیری و حمایت اجتماعی، بیدار شدن از خواب گردی، تغییر نقطه مرجع سبک عاطفی، شیمی‌شوخی، قدرت باورها، تنظیم خواب، انواع حافظه، فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک و … مطرح می‌شود.

آخرین پست‌ها