پنج رمان برتر سال ۲۰۱۷ (۲)

شباویز- سرویس خبر: «بخوان، بی‌گور، بخوان» نوشته «جزمین وارد» -Jesmyn Ward -یکی از پننج رمان برتر معرفی شده در سال 2017 است. وی متولد 1977 میلادی است. جزمین وارد رمان نویسی آمریکایی است. وی در سال 2011 و 2012 برنده جایزه کتاب ملی داستان و همینطور جایزه الکس گردید. تحصیلات دانشگاهی او در دانشگاه استندفورد در رشته های زبان انگلیسی و مطالعات رسانه است. وی زمانی به رمان نویسی مصمم شد که برادرش در یک حادثه کشته شد. این حادثه به سال 2000 بر می گردد که برادر این نویسنده، در یک حادثه رانندگی و توسط راننده ای مست کشته شد. به همین ترتیب 5 سال بعد یعنی در سال 2005 او توانست مدرک نویسندگی خلاق را از دانشگاه میشیگان کسب کند.

«تا زمانی که آمریکا رمان‌نویسانی چون «جزمین وارد» دارد، روحش را از دست نخواهد داد.» این جمله‌ای است که «پملا میلر» درباره نویسنده رمان «بخوان، بی‌گور، بخوان» گفته است. این رمان سومین رمان از این نویسنده است و  در دومین کتاب برنده جایزه ملی کتاب آمریکای «وارد»، زنی سیاهپوست با دو فرزند خود راهی سفری جاده‌ای می‌شود تا همسر سفیدپوستش را پس از آزادی از زندان برگرداند. سفر بدون مشکل پیش نمی‌رود و این هم‌مسیری، رابطه عشق – نفرت بین نژادها را به نحوی هنرمندانه به نمایش می‌گذارد. شاید انتخاب چنین سوژه ای زمانی دو چندان اهمیت پیدا می کند که بدانیم نویسنده کتاب نیز سیاه پوست و در دو کتب قبلی او نیز به نحوی زندگی سیاه پوستان آمریکایی بازنمایی شده است.

Jesmyn Ward

به عقیده «سارا بیگلی»، این اثر، ریسکی‌ترین کار «وارد» تاکنون است. این رمان به همان شیوه داستانی «مصرف دوباره استخوان‌ها» شروع می‌شود و در میانه راه به سمت المان‌های ماوراءالطبیعی می‌رود. از نکات جالب توجه درباره این کتاب آن است که باراک اوباما نیز این کتاب را در سال 2017 خوانده است.

آخرین پست‌ها