برترین رمان‌های ایرانیِ سال ۱۳۹۵

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): یازده کتاب‌فروش در تهران، پنج رمان ایرانی مورد پسندشان را بر اساس امتیاز یک تا پنج معرفی کردند و پس از ارزیابی اطلاعات، سه رمان برگزیده ایرانی به انتخاب کتاب‌فروش‌ها به شرح ذیل معرفی می‌شود. از کتاب‌فروش‌ها خواسته شد، آثار منتشر شده در سال 1395 در اولویت انتخاب‌ها و معرفی‌های‌شان باشد. در این نظرخواهی بیش از چهل عنوان کتاب قابل اعتنا از ادبیات ایران از سوی کتاب‌فروش‌ها انتخاب و معرفی شده است.
1. «گود» نوشتۀ مهدی افشار‌نیک، نشر چشمه

رمان «گود» نوشته مهدی افشار نیک برشی از تاریخ سیاسی ایران است که داستان آن از محله آب منگل و بازارچه نایب السلطنه و بافت سنتی آن شروع می‌شود و به همان بازارچه برمی‌گردد. این رمان روایت زندگی سه نسل است که از قبل از کودتای 28 مرداد سخن می‌گوید تا سال‌های امروزی و دوران معاصر. بخش مرکزی داستان زندگی چهار دختر و چریک مجاهد است که تحولات سیاسی و مبارزاتی، اتفاقات تکان دهنده‌ای بین آنها رقم می‌زند. گوشه چشم روایت، به مکان بازارچه و آب منگل و خیابان ادیب و تحولاتی که از پس نوسازی تهران بر این‌ها می‌رود نیز هست و این را می‌توان یکی از تهران‌نویسی‌های داستان ایرانی دانست. این اثر که از سوی انتشارات چشمه روانه بازار کتاب شده است، به رغم ارزش‌های ادبی و تاریخی خود و به رغم توجه خاص کتابفروشان به این اثر، طی ماه‌های اخیر جایی در میان پرفروش‌های بازار کتاب تهران (که البته در تخسیر رمان‌های خارجی قرار دارد) نداشته است.

  1. «هُما» نوشتۀ کاظم رضا، نشر رشدیه

در روزهای آخر و در شرایطی که کاظم رضا در بیمارستان بستری بود داستان «هما» او موفق به کسب مجوزِ انتشار شد و به‌چاپ رسید. رمان «هما» شرح عاشقانه‌ایست که طی آن راوی در گذر زمان به توصیف و ستایش عشق خود می‌پردازد. مخاطب در این نوشتار که رگه هایی از داستان‌های پست مدرنیستی را در خود مستتر دارد، با دغدغه جدی کاظم رضا در امر زبان مواجه می‌شود. همچنین وجود اسطوره‌هایی همچون بردیا، داستی و… در این اثر باعث می‌شود تا ارجاعاتی برون متنی علاوه بر ایجاد لایه‌هایی دیگر از داستان مخاطب را با چالشی برای خوانش دقیق تر اثر مواجه کند. این اثر همچون بسیاری از آثار دیگر در این سطح، به رغم اینکه در میان خوانندگان حرفه‌ای رمان شناخته شده است، اما طی ماه‌های اخیر جایی در فهرست پرفروش‌های بازار کتاب تهران پیدا نکرده است. از این نویسنده رمان دیگری با عنوان «سفر نجف‌آباد» از سوی نشر پیکان نیز منتشر شده است.

  1. «سرخ سفید» نوشتۀ مهدی یزدانی خُرم، نشر چشمه

رمان «سرخ سفید» نوشته مهدی یزدانی خرم روایتی‌ از درهم تنیدگی تاریخ و شخصیت‌های مختلف است، که از یک باشگاهِ ورزشی در خیابان شانزده آذر آغاز می‌شود و به یک روز برفی در دی‌ماهِ سالِ 1358 می‌رود. در این رمان شخصیت‌های مختلفی از جنازه‌ امیرعباس هویدا، استالین، بازیکنِ تیم تاجِ سابق، یک کشیش یونانی، استخوان‌های رضاخان و انبوهی شخصیت‌های دیگر و… حضور دارند. محور رمان یک مبارز رزمی‌کار است که برای گرفتنِ کمربند مشکی باید 15 مبارزه بکند که هر یک از این مبارزه‌ها منشأ داستان‌هایی می‌شوند. این رمان که در بستر و نحوه روایت تاریخی نقاط اشتراکی با رمان «گود» دارد، طی ماه‌های گذشته در فهرست پرفروش‌های بازار کتاب قرار داشته و نسبت به دو رمان پیشین، بیشتر مورد توجه خریداران کتاب بوده است.
منبع:

http://www.ibna.ir/fa/doc/report/245837/%D8%AF%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A8-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

آخرین پست‌ها