مسائل محیط‌ زیستی را با کتاب به کودکان آموزش دهیم

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)-نشست «محیط زیست و کتاب» با حضور اکرم مطلبی و فاطمه خواجوی مهیمنی، فعالان حوزه محیط زیست از سوی اداره بازنشستگان آموزش و پرورش در سرای فرهنگوران برگزار شد.

مطلبی که در سال 92 به‌عنوان یکی از پنج بانوی فعال محیط‌زیستی کشور مورد تقدیر قرار گرفت در این نشست با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست از دیدگاه قرآن کریم اظهار کرد: در قرآن بیش از 446 بار اسم زمین به تنهایی آمده است و این موضوع نشان از آن دارد که احترام به طبیعت و محیط‌زیست وظیفه ماست. ما یک زمین، یک مادر و یک زندگی داریم پس باید به آن احترام بگذاریم و در حفظ و بقای آن بکوشیم. نیازمندیم تا در حوزه محیط‌زیست نیز امر به معروف و نهی از منکر داشته باشیم تا به این صورت مردم را متوجه نقش مهم محیط زیست در حیات انسان کنیم.

وی در ادامه به فعالیت‌های شهرداری تهران در حوزه محیط زیست پرداخت و گفت: شهرداری تهران در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در حوزه محیط‌زیست انجام داده است که یکی از مهم‌ترین آن اقدامات تالیف کتاب‌هایی در این حوزه است. یکی از این کتاب‌ها با عنوان «آموزش هنرهای بازیافتی» است. این کتاب به موضوع بازیافت اختصاص دارد و هدف تألیف آن آشنایی مردم با اهمیت تفکیک زباله است. موضوعی که در کشور ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما متاسفانه توجهی به آن صورت نگرفته است. در سال 89 – 88 جشنواره‌ای به نام جشنواره خردمندان برگزار شد. در آن جشنواره تصمیم به تالیف و کتابی با موضوع زمین گرفتم. این کتاب به این موضوع اساسی می‌پردازد که زمین ارث نیاکان و هدیه پروردگار متعال ماست و ما وظیفه داریم آن را برای آیندگان خود به ارث بگذاریم پس شایسته است در حفظ، نگهداری و بقای آن نهایت تلاش خود را بکنیم.

این فعال محیط زیست افزود: کتاب زمین سه پیام اصلی دارد؛ احترام به خویشتن، احترام به طبیعت و احترام به دیگران. کتاب دیگر من «نسیمی از آفرینش» نام دارد که برای کودکان تالیف شده است. در این کتاب با استفاده از آیات قرآن به تشریح اهمیت محیط زیست برای کودکان پرداخته‌ و سعی کرده‌ام به آنها بیاموزم چگونه ‌به‌عنوان سفیران شایسته‌ محیط‌زیست عمل کنند.

مطلبی ادامه داد: در این کتاب با نثری ساده و قابل فهم به موضوعاتی همچون درختان، حیوانات، گل‌ها و دیگر موضوعات محیط‌زیستی پرداخته‌ام. ایده اصلی من در این کتاب این بوده است که آینده آفریده نمی‌شود بلکه ساخته می‌شود و ما باید در ساختن آن کوشا باشیم.

اهمیت تربیت فرزند از دیدگاه قرآن

خواجوی مهیمنی  نیز در این نشست به بیان اهمیت آموزش کودکان پرداخت و اظهار کرد: همه ما به روح سالم، خانواده سالم و محیط زیست سالم نیاز داریم و برای دست‌یابی به این سه مهم باید از آموزش کودکان نخست در محیط خانه و سپس در مدرسه شروع کنیم. شخصیت اصلی کودک در محیط خانواده شکل می‌گیرد و والدین نقشی پررنگ و غیرقابل انکار در شکل دادن به شخصیت فرزندان خود دارند.

وی افزود: قرآن در بسیاری از آیات خود توجه ویژه‌ای به موضوع تربیت کودک در خانواده دارد و رهنمودها و راهکارهای بسیار خوبی در این‌باره در اختیار والدین قرار می‌دهد که با عنایت به آن می‌توان انسانی سالم و اخلاق‌مدار را به جامعه تقدیم کرد. در هیچ آیه‌ای از قرآن اشاره یا توصیه‌ای به بچه‌دار شدن زوجین نشده است اما از مجموع آیاتی که درباره آموزش و تربیت کودکان آمده است به این نکته می‌رسیم که قرآن توصیه می‌کند هنگامی‌که زوجین از نظر شرایط فرهنگی و رفاهی به وضعیت مناسب و مطلوب رسیدند اقدام به فرزندآوری کنند.

سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تا 22 اردیبهشت در مصلای بزرگ امام برپاست.

آخرین پست‌ها