هر روز ۲۰ بچه دمِ خانه منتظرند تا کتابخانه را برایشان بازکنم

به گزارش خبرنگار ایلنا، عبدالحکیم بهار، مدیر کتابخانه روستایی بهار واقع در روستای رمین که دو سال پیاپی به عنوان روستای دوستدار کتاب معرفی شده است، درباره فعالیت‌های این کتابخانه گفت: در حال حاضر 600 تا 700 کودک در کتابخانه بهار روستای رمیم عضو هستند و 500، 600 نفر نیز مشغول فعالیت‌های فرهنگی مثل فعالیت‌های هنری، کاردستی، بازی‌های محلی و … هستند. روستای رمین، هشت هزار خانوار ساکن دارد و روستاهای دیگری نیز در اطراف آن وجود دارند که ما سعی می‌کنیم از طریق همین کتابخانه آنها را هم پوشش دهیم و به بچه‌های آن روستاها نیز کتاب برسد.

بهار درباره مشکل تهیه کتاب برای کتابخانه روستای رمیم بیان کرد: هرچه کتاب در کتابخانه داریم به صورت غیردولتی تهیه شده است یا خود ما تهیه کرده‌ایم یا با مشارکت مردمی و اطلاع‌رسانی در شبکه‌های مجازی به دست ما رسیده‌ است که بیشتر یا حضوری یا از طریق پست به اینجا ارسال شده‌اند هرچه هست در حال حاضر 7000 جلد کتاب در کتابخانه داریم که در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهیم. مشکل اصلی ما مشکل مکان است و امیدواریم با توجه به اتفاقاتی که افتاده، منطقه آزاد بیشتر از گذشته از ما حمایت کند.

او ادامه داد: البته تا همین جا هم مدیران منطقه آزاد چابهار با ما همکاری داشته‌اند مثلا یک دستگاه مینی‌بوس در اختیار ما گذاشته‌اند که طرح سفر سفیران دانایی به روستاها را با آن برگزار می‌کنیم. این طرح، طرحی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در دهه‌های 60 و 70 اجرا می‌کرد و جواب هم داده بود. ما نیز این طرح را اجرا کردیم و واقعا استقبال خیلی خوبی شده است.

این فعال فرهنگی همچنین یادآور شد: اصولا منطقه آزاد می‌خواهد در برنامه‌های فرهنگی حضور جدی و محکمی داشته باشد و فکر می‌کنم در آینده گام‌های بزرگ‌تری د راین حوزه بردارد. درحال حاضر نیز به ما قول داده‌اند تا در برگزاری یک جشن کتاب سه روزه در استان سیستان و بلوچستان که با محوریت روستای رمین برگزار می‌کند، با ما همکاری داشته باشند. رمین دو سال پشت سر هم روستای دوستدار کتاب شده است و امسال هم میهمان نمایشگاه کتاب تهران هستیم.

بهار سپس در پاسخ به این سوال که تاثیر انتخاب روستای رمین در جلب حمایت‌های نهادهای دولتی و شهرداری گفت: واقعیت این است که غیر از وزارت ارشاد که خودش متولی راه‌اندازی طرح روستای دوستدار کتاب است و بخشی از کتاب‌های ما را تامین می‌کند در چابهار جز منطقه آزاد نه فرمانداری نه شورای شهر و نه شهرداری توجهی به ما نکرده‌اند. درحالیکه می‌توان با معرفی یک روستا از استان سیستان و بلوچستان در سطح ملی اعتبار منطقه‌ای را بالاتر برد. دهیاری خودمان کمک‌هایی داشته ولی این کمک‌ها تنها در حد یک روستاست ولی می‌توان با استفاده از نیروهای شورای شهر و شهرداری حرکت جدی‌تری به فعالیت‌های فرهنگی روستاها داد. اگر تمام آنهایی که دم از فعالیت فرهنگی می‌زنند دست به ست هم می‌دهند قطعا به توسعه فرهنگی می‌رسیم. سال گذشته بچه‌های ما در جشنواره جام باشگاه‌های کتابخوانی نیز مقام آورده‌آند و این یعنی اینجا پر از استعداد است به شرطی که به آن توجه کنیم. همین چیزهاست که مرا دلسرد نمی‌کند.

مدیر کتابخانه روستای بهار درباره اینکه آیا در سطح شهرهای استان یا چابهار تبلیغاتی برای روستای دوستدار کتاب شدن رمین نصب شد یا خیر اظهار داشت: در سال اول که از بین 80 روستا برگزیده شدیم غیر از ارشاد هیچ نهاد دیگری حتی با ما برای آمدن به تهران همراه نشد. در سال دوم نیز رئیس اداره کل ارشاد منطقه تغییر کرد و آقای محمدی واقعا نیروی دلسوزی از افراد بومی هستند و خودش آمد ما را پیدا کرد. تا پیش از آن چون خود ارشاد ما را تحویل نمی‌گرفت ما هم به سراغشان نمی‌رفتیم کم کم برنامه‌ها منسجم‌تر شد تا بتوانیم تاثیرگذارتر باشیم اما کتابخانه ما را نیز در سطح شهر و استان معرفی کردند.

او درباره مشکلات فضا و مکان که کتابخانه روستای رمین با آن مواجه است نیز متذکر شد: روستای رمین هشت هزار نفر جمعیت دارد و کتابخانه ما 600 عضو که روزانه باید 40 تا 50 نفر را پوشش دهیم درحالیکه فضای در اختیار ما تنها 40 تا 50 متر است و مجبوریم بچه‌ها را دسته‌بندی کنیم تا برایشان محدودیت زمانی قائل شویم تا به صورت چرخشی از آن استفاده کنند. اگر فضای ما بزرگتر باشد می‌توانیم بچه‌های بیشتر و فعالیت‌های بیشتری را پوشش دهیم. بچه‌های اینجا تشنه کتابخوانی و فعالیت‌هایی مثل قصه‌گویی، نمایش و … هستند اگر شرایط برایشان فراهم شود استعدادهای بزرگی داریم.

بهار درباره وضعیت کتابخانه‌های عمومی چابهار و استان سیستان و بلوچستان نیز گفت: این منطقه تنها یک شعبه کانون پرورش فکری دارد که در اندازه توان و ظرفیت خود فعال هستند و همین هم غنیمت است وضعیت کتابخانه‌های عمومی چندان مناسب نیست و نهاد کتابخانه‌ها فعالیت چندانی اینجا ندارند. به نظر می‌رسد تنها با تیم اداری و رفع مسئولیت به قضیه نگاه می‌کنند اگر عشق و علاقه در کار باشد می‌توان خیلی کارها کرد. بخشی از درآمدهای شهرداری براساس قانون باید به کتابخانه‌های عمومی تخصیص داده شود. نهاد کتابخانه‌ها با استفاده از همین بخش می‌تواند انقلابی در حوزه کتابخوانی راه بیاندازد، اگر همتی باشد.

او در پایان بیان کرد: خود من وقتی ظهرها از سر کار به خانه می‌رسم 20 تا بچه دم خانه منتظرند و می‌گویند زود ناهار بخور تا در کتابخانه را باز کنی. نباید بگذاریم این عشق و علاقه سرد شود. اگر محدودیت زمان بگذاریم جمعه‌ها را تعطیل کنیم و … عادت کتابخوانی در بچه‌ها شکل نمی‌گیرد ما حتی همین 10 روز که به تهران آمده‌ایم کلید را به بچه‌ها دادیم تا از کتابخانه استفاده کنند. می‌گویند بچه‌ها کتاب‌های درسی‌شان را هم نمی‌خوانند چه برسد به کتاب کتابخانه اما من می‌بینم بچه‌هایی را که دورم حلقه می‌زنند و تشنه کتابخوانی‌اند.

25

26

28

27

31

30

29

28

آخرین پست‌ها