حکمرانی محمود احمدی‌نژاد در پوپولیسم ایرانی بررسی شد

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، با نزدیک شدن به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تب خرید آثار سیاسی و اجتماعی در بازار کتاب تهران بالا گرفت، به طوری که استقبال علاقه‌مندان به این حوزه از کتاب «پوپولیسم ایرانی»، این کتاب را در صدر فهرست 10 کتاب پرفروش هفته اول اردیبهشت ماه قرار داد. این کتاب نوشته علی سرزعیم است که با پیش درآمدی از محسن رنانی از سوی انتشارات کرگدن منتشر شده است.

پیش از این فاطمه رجبی، سال 1385، یک سال پس از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد(سال 1384) با انتشار کتابی در ستایش احمدی‌نژاد با عنوان «احمدی‌نژاد، معجزه هزاره سوم»، حرف و حدیث‌های بسیاری درباره او در بین خوانندگان آثار سیاسی-اجتماعی به راه انداخت؛ هرچند نویسنده این کتاب بعدها از تاثیر نوشته‌هایش در رویکردها و رفتارهای بعدی احمدی‌نژاد، از خداوند«طلب مغفرت»کرد.

این بار علی سرزعیم در کتاب «پوپولیسم ایرانی» تلاش می‏‌کند تا دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد را در پرتو پاسخ‌گویی به چهار پرسش تحلیل کند و به چالش بکشد؛ نخست اینکه چرا برخی سیاست‏‌ها اتخاذ شد؟ دوم؛ احمدی‌نژاد اتخاذ و اجرای این سیاست‏‌ها را چگونه برای مردم و حاکمیت توجیه می‌کرد و پشتیبانی لازم را به دست می‏‌آورد؟ سوم؛ پیامدهای سیاست‌های اقتصادی او چه بوده است؟ و پرسش آخر اینکه چه درس‌هایی از این دوره و تجربه سیاست‌گذاری‌های مذکور می‌توان به دست آورد؟

رویکرد پاسخ به این چهار پرسش، اقتصاد سیاسی و ارتباطات سیاسی بوده است و چارچوب نظری مورد استفاده پوپولیسم یا همان عوام‏‌فریبی است. در این کتاب نگرشی منسجم برای ارزیابی سیاست‌های اقتصادی و عمومی عرضه شده و تلاش شده  در این تحلیل تا جای ممکن از پیش‌داوری‌ها، سوگیری‌ها و ارزش‌گذاری‌ها پرهیز شود. حجم بالایی از سخنرانی‏‌های رسمی احمدی‌نژاد در مقام ریاست جمهوری مورد مطالعه قرار گرفته و فرازهایی از آن به عنوان شاهد مدعاهای مطرح شده در متن کتاب به صورت پی‌نوشت آمده است. این کتاب بیش از آنکه یک تاریخ‌نگاری رسمی از یک دوره در تاریخ معاصر ایران باشد، یک تاریخ‌نگاری تحلیلی از زاویه اقتصاد است.

آخرین پست‌ها